ΠΑΣ Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 2-2

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Super League Interwetten, ο ΠΑΣ Λαμία στο ΔΑΚ «Αθανάσιος Διάκος», αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 39΄, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αντέτζο μετά τη σέντρα του Ριέρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαράλες, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 41΄. Στο 50΄ ο διαιτητής Τσαγκαράκης υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μουνάφο στον Ντέλετιτς. Μετά από 6 λεπτά ελέγχου της φάσης από το VAR, ο ίδιος παίκτης που κέρδισε το πέναλτι, το εκτέλεσε και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Λαμία έφτασε στην ανατροπή στο 69ο λεπτό με σκόρερ τον Τσούκαλο. Ο Λαμιώτης επιθετικός, που μπήκε ως αλλαγή στο ματς τρία λεπτά νωρίτερα στη θέση του Αραμπούλι, πήρε την πάσα από τον Μπαχανάκ και με ωραίο σουτ έκανε το 2-1. Ο Αστέρας όμως στο 78΄ με σουτ του Ριέρα μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Λαμίας, σε χέρι του Ιγκλέσιας. Και αυτή η φάση εξετάστηκε από το VAR και μετά από πολλές διαβουλεύσεις ο Τσαγκαράκης πήρε πίσω την αρχική του απόφαση. Έδειξε φάουλ θεωρώντας ότι το χέρι του Ιγκλέσιας ήταν εκτός περιοχής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Επασί, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Μπαχανάκ, Μπεχαράνο, Μπουλούλης (99’ Σαραμαντάς), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς (79’ Βασιλακάκης), Καραμάνος, Αραμπούλι (66’ Τσούκαλος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο (75’ Φερνάντεζ), Βαλιέντε (88’ Ιγκλέσιας), Ριέρα (88’ Αλί Μπαμπά), Σίτο (75’ Γκόμεζ), Μπαράλες, Ρίτζις Κρέσπι (66’ Τιλίκα).