Ασταμάτητη η Λαμία, νίκησε και το Βόλο… (φωτο)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 5ο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ έδειξε την κλάση της και με ανατροπή κέρδισε τον Ολυμπιακό Βόλου με 2-1 στο 93΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκούρμα.

Η Λαμία μπήκε κάπως μουδιασμένα στο παιχνίδι και νωρίς μόλις στο 5ο λεπτό έγινε το 0-1 έγινε για τους φιλοξενούμενους μετά από κόρνερ του Μαρτίνεθ και καρφωτή κεφαλιά του Διαμαντόπουλου μέσα από την μεγάλη περιοχή καθώς ο Μπλάζιτς δίστασε να κάνει την έξοδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν άφησε τον αντίπαλο να πλησιάσει στα καρέ της. Έτσι με υπομονή και συνεχείς επιθέσεις δείχνοντας τη θέλησή της να πετύχει τέρμα το κάτόρθωσε στο 54΄ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζουλιώτη, ο Ρεπετσάς θα σηκωθεί πιο ψηλά από όλους, η κεφαλιά του όμως θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα θα καταλήξει στον Βασιλόγιαννη που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή θα νικήσει τον Κασμερίδη και ισοφαρίσει σε 1-1.

Και η μεγάλη ανατροπή έγινε στο 93΄ μετά από εκ νέου εκτέλεση φάουλ του Ζουλιώτη ο Γκούρμα θα ανατραπεί μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Κορδολαίμης θα δείξει το σημείο του πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 2-1 στέλνοντας έστειλε την ομάδα του στον έβδομο ουρανό και στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του βορείου ομίλου της Football League ΟΠΑΠ 2014-2015.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βαγγέλης Κορδολαίμης του Συνδέσμου Ανατ. Αττικής με βοηθούς στους Πολυχρονιάδη Πολυχρόνη του ίδιου Συνδέσμου και τον Κατσικογιάννη Κωνσταντίνο του Συνδέσμου Μακεδονίας με 4ο τον Μολιχιτούδη Σταμάτη του ίδιου Συνδέσμου.
Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν:
Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γιενγκά (85′ Χαϊκάλης), Μουμίν (64′ Αντωνόπουλος), Νεόφυτος (57′ Φράγκος), Γκούρμα.

Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Κούτσης): Κασμερίδης, Ζερης, Μαργαρίτης, Γιαλούσης, Μακρυδημήτρης, Μπιτάνγκ, Μέζα (90′ Μπάρμπας), Μαρτίνεθ (75′ Κορνελάτος), Διαμαντόπουλος, Θέος (64′ Κούτσι), Ρόκας